22 kwietnia - Dzień Ziemi na lekcji języka polskiego w kl.V a w czasie kwarantanny
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?
Wprowadzony podczas pandemii zakaz wstępu do lasu spotkał się z protestami setek tysięcy osób. Uświadomiliśmy sobie, jak ważny jest dla nas kontakt z przyrodą dopiero wtedy, gdy ktoś nas go pozbawił. Dlatego warto docenić to, że znów możemy odwiedzać las.
Uczniowie otrzymali dwa zadania:
1) W czasie spaceru dotknij drzewa, przytul drzewo, obejmij, oprzyj się… i zrób zdjęcie.( do obejrzenia w galerii)
2) Napisz, dlaczego przyroda jest dla Ciebie ważna.Jedna z prac ucznia:
Wczoraj po raz pierwszy od sześciu tygodni byłem na spacerze. Pojechaliśmy całą rodziną do lasu i nad morze. Las był bardzo cichy i spokojny. Obejmowałem i przytulałem drzewa, zamykałem oczy i słuchałem świergotu ptaków. Bardzo mi się to podobało.
Nad morzem budowałem zamki z piasku i uciekałem przed wzburzonymi falami. Pomyślałem sobie wtedy, jak to dobrze, że możemy przebywać na świeżym powietrzu i korzystać z uroków przyrody.
Na łonie natury czuję się swobodnie, nic mnie nie ogranicza, oddycham pełną piersią.
To dla mnie doskonałe miejsce do odpoczynku. Bardzo lubię też przebywać na moim własnym kawałku przyrody, czyli na mojej działce. Sprawia mi przyjemność kopanie ogródka, koszenie trawy i skakanie na trampolinie.
Przyroda jest dla mnie źródłem przyjemności, radości i spokoju, wtedy czuję, że jestem jej częścią.Jedna z prac uczennicy:
Starożytni Grecy doceniali piękno przyrody. Ogród Hesperyd czy mit o zrozpaczonej Demeter, pokazują, że przyroda stanowiła ważną część ich życia. Polscy poeci także często opisują uroki natury np. Anna Kamieńska w wierszu pt. “Koniec wakacji” opisuje złotą, polską jesień, która zawsze zwiastuje nieuchronny koniec upragnionych wakacji. Natura wyznacza człowiekowi rytm życia.
Przyroda jest dla mnie ważna, gdyż jest niezbędna do życia. Jestem jej częścią i bez niej nie przetrwam.
Ogród jest dla mnie miejscem wypoczynku. Często szukam miejsca na tzw. łonie natury, aby wypocząć. Szum drzew, zielona trawa, śpiew ptaków działają na mnie kojąco. Pomagają mi odpocząć. Przy warkocie silników samochodowych nie byłoby to możliwe.
Janusz Kofta w utworze pt. “Pamiętajcie o ogrodach” napisał, że człowiek pochodzi z natury. Dodał także , że przyroda to zapachy, naturalny cień i chłód pochodzące od drzew i liści. Beton tego człowiekowi nie dostarczy.
I zgadzam się z nim. Zapach maciejki latem zawsze działa na mnie kojąco. A napar z mięty gasi latem pragnienie.
Przyroda dostarcza także pożywienia. Chleb, który jem, powstaje ze zbóż rosnących na polach, jabłka i czereśnie zrywam z drzew, truskawki z krzaków,a na grzyby chodzę do lasu.
Przyroda to także zwierzęta, które często stanowią jedynych przyjaciół człowieka. Pies towarzyszy mi w chwilach samotności. Jest źródłem radości.
Dick z “Tajemniczego ogrodu” był radosny, gdyż miał kochającą rodzinę i przyjaźnił się ze zwierzętami, które stanowiły dla niego towarzystwo. Dzięki przyjaźni ze zwierzętami był wrażliwy tak jak ja.
Przyroda jest ważnym elementem mojego życia. Człowiek żyje z naturą, jest jej częścią i z niej pochodzi.
Pamiętajcie!
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Lapbooki V a - lektura F. H.Burnett
W poniedziałek 16.03.202r. mieliśmy rozpocząć pracę z lekturą, a ponieważ z powodu kwarantanny nie spotykamy się w szkole, poprosilam o wykonanie lapbooka na jeden
z wybranych tematów:DZIEWCZYNKI:
1)Mary Lennox- kim jest? jak wygląda? jaki ma charakter? jak zachowuje się w stosunku
do ludzi? co myślą o niej inni?(mogą być cytaty)
2) Marta Sowerby i jej rodzina - kim jest?co robi?jaki ma charakter? co wiesz o jej sytuacji rodzinnej?
3) tajemniczy ogród- tuż po odkryciu go przez Mary i później (należy zebrać słownictwo przydatne do opisu tego miejsca, mogą być cytaty; możecie pokusić się o zrobienie planu tego ogrodu; można pokazać rośliny rosnące w tym ogrodzie itp.)Chłopcy:
1)Colin Craven -kim jest? jak wygląda? jaki ma charakter? jak odnosi się do ludzi? co o nim myślą inni?(mogą być cytaty)
2). Dick Soverby - kim jest? jak wygląda?jaki ma charakter? jakie ma umiejętności? co mówią o nim inni?
3) tajemniczy ogród -jak wyżej.Liczy sié pomysłowość uczniów. W galerii niektóre prace.
Spotkanie z pisarzem
Na zaproszenie Biblioteki Miejskiej i Powiatowej w Pruszczu Gdańskim w czwartek 12.12.2019r. dwie klasy V wzięły udział bardzo interesującym w spotkaniu z pisarką dla dzieci i młodzieży panią Barbarą Kosmowską.
Była to nagroda dla dzieci z klasy Ve, których część aktywnie uczestniczy w Dyskusyjnym Klubie Książki.Uczniowie z klasy Ve -uczestniczyli w spotkaniu autorskim pod opieką wychowawcy klasy, a z klasa Va – pod opieką pani B. Tkaczyk.
W czasie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książek, otrzymania autografu i przeprowadzenia ciekawej rozmowy z pisarką, której książki znają i lubią. Autorka cierpliwie i z dużą dozą humoru odpowiadała na dociekliwe pytania czytelników.
Wizyta w teatrze
Uczniowie klasy Va wraz wychowawca i nauczycielką języka polskiego obejrzeli w Teatrze im. A.Sewruka adaptację "Opowieści wigilijnej" Ch. Dickensa, która jest lektura obowiązkową dla uczniów szkoły podstawowej.
Przedstawienie było doskonałym wprowadzeniem w świąteczny nastój, a jednocześnie dużym przeżyciem dla uczniów, ponieważ doskonała gra aktorów, scenografia, efekty specjalne i muzyka dostarczyły odbiorcom wiele wrażeń.
Przesłanie sztuki było czytelne dla młodych odbiorów i dało pretekst do ciekawej dyskusji na lekcji.