• Biologia

      • Z biologią za pan brat

      •  

        Podchody klimatyczne

        Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie Koła Biologicznego. Ochotnicy przygotowywali podchody klimatyczne. Krzyżówki, zadania, rebusy, których tematem są zmiany klimatyczne. Pani Alicja Pietkiewicz zapoznała uczniów z projektem E-twinning A breath for nature - Oddech dla natury.


        Odwrócona klasa

        Tradycyjne zajęcia zwykle nie pozwalają nauczycielowi efektywnie dotrzeć ze swoim przekazem do wszystkich uczniów w taki sposób, aby otrzymali to, czego im potrzeba. Dlatego, aby wyjść poza szkolną rutynę, można dzieciakom zaproponować lekcję odwróconą. Metoda ta polega na zmianie koncepcji lekcji: uczniowie najpierw w swoich domach zapoznają się z nowymi treściami, a w szkole pogłębiają i utrwalają swoją wiedzę, ćwiczą umiejętności, rozwiązują problemy z wykorzystaniem wiedzy nauczyciela. Wyzwanie podjęli uczniowie klas 6. Oczywiście w różnym stopniu. Tematem były mięczaki. Materiały przygotowane przez uczniów dla koleżanek i kolegów różnorakie - piosenki, wiersze, przedstawienia i prezentacje, w tym multimedialne, gry.

                 


         Notatka inaczej

        Na biologię w 6 klasie przewidziano jedną godzinę tygodniowo. Zoologia to ogrom treści! Gdzie, więc czas na zdobywanie nowych umiejętności i ćwiczenie tych już zdobytych? Jak zapisać najważniejsze wiadomości, jak wybrać je z podręcznika, jak przygotować się do lekcji i prac sprawdzających. Nie ma czasu na dyktowanie, a i szóstoklasiści nie chcą być traktowani jak dzieci. Pojawiła się sketchnotka czyli notatka graficzna. Pierwsze przygotowane przez nauczyciela, kolejne z miejscem na naszą twórczość. Pojawiły się też pierwsze sketchnotki przygotowane przez uczniów.

         


         Z życia ziemniaka...

        Jak wygląda ziemniak? Odpowiedź na to pytanie jest banalna. Czy na pewno? Najczęściej oglądamy bulwę ziemniaka, kiedy ląduje na talerzu jako jedzenie. Na zajęciach koła biologicznego okazało się, że większość dzieci nie wie jak wygląda część nadziemna tej rośliny. Uczniowie założyli hodowle ziemniaka w celu obserwacji jak roślina radzi sobie w ciemnościach i jak poszukuje dostępu do światła, jak się rozwija. Niektóre rośliny skutecznie "uciekły" z ciemnych pudełek przez otwory, inne podniosły sobie pokrywy. Hodowlą cierpliwie opiekuje się uczeń klasy 7a Franek Zander.

             


        Żeby było ciekawiej

        Biologia nie jest łatwą dziedziną nauki! Treści jest dużo, a czasu mało. Trzeba zrobić wszystko aby przekaz był atrakcyjny dla uczniów. I kto by pomyślał, że siódmoklasiści odnajdą się podczas zabawy w wycinanki! Ich zadanie polegało na wycięciu elementów układu pokarmowego człowieka i sklejeniu go w całość. Trzeba przyznać, że niektóre prace nie wyglądały jak układ pokarmowy!


        Ludzie w świecie owadów

        Robale - takim wyrazem najczęściej dzieci określają zwierzęta, które je brzydzą. Wszystko dlatego, że ich nie znają. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy na temat świata bezkręgowców i ich roli w środowisku. W trakcie zajęć dzieci poznały ciekawostki o owadach i ich niezwykłe zwyczaje oraz budowę i życie ogromnego ślimaka afrykańskiego. Dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Mam nadzieję, że zajęcia rozbudziły w nich  iskrę przyrodnika i pozwaliły zmniejszyć dystans pomiędzy ludźmi i tymi stworzeniami.

         


        Bogate wnętrze ryb - sekcja kręgowca

        Warsztaty przyrodnicze dla uczniów klas 6, którzy w tym roku szkolnym uczą się zoologii. Gdzie żyją, jak są zbudowane i jak funkcjonuje ciało ryb to zagadnienia omawiane na lekcjach biologii. Na pewno zajęcia praktyczne są dla uczniów ciekawsze i pozwalają lepiej zrozumieć temat. Zajęcia poprzedzone były wstępem dotyczącym anatomii, morfologii i ekologii ryb. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy dokonali samodzielnej sekcji ryby na przykładzie śledzia. Mogli zaobserwować budowę wewnętrzną, prześledzić wygląd organów wewnętrznych oraz zrozumieć ich funkcjonowanie.

           


        Łatwiej zrozumieć...

        Uczniowie klas 5 w tym roku szkolnym pierwszy raz spotykają się z biologią. Nowy przedmiot, dla większości nowy nauczyciel to trudne spotkanie. Nie ma co ukrywać, treści przewidziane programem są dla dzieci dość trudne. Jednym z takich zagadnień jest budowa komórkowa organizmów. Aby łatwie ją zrozumieć dzieci mogły wykonać modele komórek. Podczas takiego zadania poznawały budowę i funkcjonowanie komórki. Była to też możliwość wspólnego działania z rodzicami. Trzeba przyznać, że niektóre modele były lepsze niż profesjonalne pomoce dydaktyczne.

         

         


        Co się dzieje z ogórkiem?

        Uczestnicy zajęć koła biologicznego badali co się dzieje z ogórkiem i ziemniakiem w wodzie z solą. Przygotowali próbę badawczą i kontrolną. Obserwowali zjawisko osmozy! Teraz wszyscy wiedzą dlaczego nie wolno posypywać zimą chodników solą i jaki ma to wpływ na rośliny.

        galeria