• Geografia

      • Tekstowa podstrona



      • Kenia - Tsavo East National Park kamera na żywo i wiele innych miejsc. Koniecznie z dźwiękiem wink


        Rok szkolny 2020/2021 był wyjątkowy. Pomimo zdalnej nauki, od września realizowaliśmy program edukacyjny Wód Polskich "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie". Szereg przeprowadzonych działań poszerzył wiedzę i świadomość naszej społeczności na temat wody oraz troski o nią. Dzięki zaangażowaniu uczniów klas IV-VIII odnieśliśmy sukces smiley


        Koniec roku już blisko laugh lekcja powtórzeniowa w terenie. Określanie kierunków geograficznych oraz dopasowywanie gatunków roślin i zwierząt do warstw lasu, w których żyją.

                    

         


        Konkurs Wody to nie śmietnik!

        Uczniowie wykonywali komiksy lub reportaże pod hasłem: #WodyToNieŚmietnik

        Dyplomy oraz nagrody za udział w konkursie smiley

        Gratulujemy pomysłów i kreatywności yes


        DZIEŃ DZIECKA link do życzeń


        22 KWIETNIA  DZIEŃ ZIEMI

        Gra Dobble 

        Wydarzenie - Wyzwanie

        Miłe świętowanie - gry, quizy i puzle. Troszcząc się o naszą ZIEMIĘ, utrwalamy zasady sprzyjające ochronie przyrody. Nasi uczniów są już milionerami

                          

        Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim, składają najserdeczniejsze życzenia Ziemi.

                       


        TO JEST ŚWIAT!

        Ósme klasy postawiły na zdrowie. Poznając rozmieszczenie kontynentów i oceanów zastanawiali się nad zdrowymi produktami.

              


        APETYCZNE FLAGI

        Promocja zdrowia i wiedzy o flagach państw Europy. Szóstoklasiści  wykorzystując zdrowe produkty żywieniowe przedstawiali europejskie flagi.

                         

        Jeden uczeń zdał relację, jak skończyła włoska flaga smiley

        Smacznego! Enjoy! Guten Appetit! Buon Appetito! Смачного!

         


        22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

        POZNAJ SWÓJ ŚLAD WODNY

        Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu on-line pt. „SPRAWA WODY – Kto ją nam kradnie?” 

        Zastanowialiśmy się, co można zrobić, aby zatrzymać wodę w obiegu, jak powstrzymać „betonozę”, czy i jak możemy retencjonować wodę oraz co daje sadzenie zieleni. Słowem - jak być Aktywnym Błękitnym. Wątek kryminalny spektaklu zagwarantował dobrą zabawę!

        Spektakl Realizowany jest przez Teatr LUKLA Fundacja Inside Out..

        Spektakl można zobaczyć


        Rzeźba krasowa

        Powstaje w wyniku działania wody opadowej  i zawartego w niej dwutlenku węgla, na skały wapienne. Ten proces nazywamy krasowieniem.

        Charakterystyczne jest występowanie w tym krajobrazie ostańców oraz jaskiń. Wewnątrz jaskiń tworzą się zwisające wapienne sople –stalaktyty i podobne, ale wyrastające z dna jaskini stalagmity. Stalaktyt połączony ze stalagmitem tworzą natomiast stalagnaty.

        Uczniowie klas piątych już to wiedzą!

                


        WALENTYNKOWA AKCJA - OKAŻ MIŁOŚĆ ZIEMI

        Siódmoklasiści zaproponowali pomysły, jak w najbliższym otoczeniu, każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska, a tym samym OKAZAĆ MIŁOŚĆ ZIEMI.

                            


        KARNAWAŁ TO CZAS TAŃCA

        Taniec w różnych częściach świata


         FASCYNUJĄCE PRZYGODY Z KROPELKĄ WODY

        Zabawa z AKTYWNI BŁĘKITNI

        Lodołamacze w akcji!

        Uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak ważna jest praca na rzecz przeciwdziałania powodziom zatorowym oraz bezpieczeństwa mienia i ludzi. Chętnie dzielili się swoją wiedzą i kreatywnością w zabawie . 

        Efekty można podziwiać


        Świąteczne życzenia

        Najserdeczniejsze życzenia moim uczniomsmiley

        coś dla umysłu


        Spektakl on-line

        15 grudnia odbył się interaktywny spektakl teatralny on-line pt. „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos” z udziałem publiczności. Spektakl poruszył zagadnienia racjonalnego gospodarowania wodą oraz problemu suszy i podtopień - skutków postępujących zmian klimatu oraz działalności człowieka. Uczniowie naszej szkoły aktywnie wzięli w nim udział. 

        Link do spektaklu


        Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych zorganizowany przez PGW Wody Polskie pt. „Wiesz więcej o powodzi lepiej się chronisz”

        Wiedza połączona z działaniem człowieka mogą uchronić przed powodzią. Chętni uczniowie z klas III - V podzielili się swoją wiedzą i talentem, biorąc udział w konkursie kierowanym do szkół podstawowych z terenu Żuław i powiatów przyległych. Uczennicom naszej szkoły udało się zdobyć wyróżnienia ☺️

         GRATULUJEMY ߑsrc=

        WYNIKI KONKURSU


        Budowa Układu Słonecznego - to juz nie jest "kosmos"

        Układ Słoneczny – układ planetarny w galaktyce Drogi Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich: ośmiu planet, ich księżyców, planet karłowatych i miliardów małych ciał, do których zalicza się planetoidy, komety i meteoroidy, a także pył międzyplanetarny.

        Uczniowie szóstych klas okazali niezwykłą kreatywność.

                          

         


        STĄPAĆ TWARDO PO ZIEMI – a może glebie?

        W Polsce dominują słabe gleby bielicowe i płowe oraz nieco lepsze brunatne. Niestety niewielki udział mają gleb bardzo żyzne – czarnoziemy, mady, czarne ziemie. Uczniowie siódmych klas podjęli trud wykonania profilu glebowego. Efekty były urocze.

                     


        NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

        pomocne strony do nauki państw i stolic

         


        Każdy z nas słyszał - WODA to skarb!

        Cały świat boryka się z niedoborem wody pitnej. Na co dzień nie doświadczamy tego, bo przecież odkręcamy kran i woda leci. Jednak w trosce o przyszłość musimy już teraz racjonalnie wykorzystywać jej zasoby. Woda zajmuje 2/3 powierzchni kuli ziemskiej. To skąd problem? Odpowiedź jest prosta - wody słone, czyli morza i oceany stanowią 96.5 % wszystkich wód, wody słodkie – jeziora, rzeki zaledwie 3.5 %.Jak podaje Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, człowiek jako źródło wody pitnej wykorzystuje słodką wodę, pochodzącą z wód powierzchniowych i podziemnych, która stanowi niecały 1% całkowitych zapasów wody. Uczennice klasy 5d przeprowadzały doświadczenie, które ukazało, jak trudnym i długotrwałym procesem jest oczyszczanie wody.

                
         


        Stalagmity, stalaktyty, stalagnaty......

        Piąte klasy borykają się z trudnymi pojęciami. Wyżynę Krakowsko - Częstochowską należy kojarzyć z jaskiniami. Uczennice 5d postanowiły podjąć wyzwanie i wizualnie przedstawić formy występujące w jaskiniach. 

                 


        Południki i równoleżniki

        Lekcja powtórzeniowa, dużo łatwiej i szybciej zapamiętuje się podczas działania.

           


        Pocztówkowa Mapa Polski

        Klasa 6f wzięła udział w projekcie Pocztówkowa Mapa Polski. Od listopada rozpoczęła się realizacja. Pierwszym krokiem było wysłanie pocztówek do 32 szkół, które wyraziły chęć udziału. Uczniowie ochoczo opisywali ciekawe miejsca w Pruszczu Gdańskim oraz serdecznie pozdrawiali swoich rówieśników, z różnych stron Polski, a nawet nie tylko. Wysłaliśmy również pocztówkę do Polskiej Szkoły przy Ambasadzie w Berlinie. Wykorzystując mapy cyfrowe, udało się zlokalizować, nawet najmniejsze miejscowości, z których nadciągały pozdrowienia dla nas. 

                    


        Geografia inaczej

        Jak pomóc dzieciom przyswoić trudne zagadnienia? Unikając monotonii! Nauka będzie ciekawsza, gdy trudne treści są przyswajane różnymi zmysłami (czytamy, słuchamy, oglądamy, robimy itp.) i potem utrwalane. W każdym przedmiocie szkolnym są zagadnienia trudne dla uczniów do opanowania. Na geografii, na pewno jest to ukształtowanie powierzchni Polski. Jak zrozumieć, jak się nauczyć? Taki pomysł mają uczniowie.

                  

         


        Kosmos w zasięgu ręki

        Budowa modelu Układu Słonecznego jest interesującą propozycją na poznanie jego budowy i zrozumienie funkcjonowania. Wykracza poza "suchy" przekaz i jest okazją wspólnej pracy z rówieśnikami lub rodziną. Oto przykłady modeli jakie przygotowali uczniowie naszej szkoły: