• Pedagog i psycholog

• Psycholog szkolny Pani Monika Lendasz

• Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

• Zachęcam do kontaktu za pośrednictwem Dziennik UONET+. Pamiętajcie, że możecie kontaktować się ze mną nie tylko z prośbą o wsparcie w trudnych sytuacjach, ale również w celu wymiany doświadczeń, gdy macie jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, lub po prostu chęć rozmowy.

Godziny pracy:

• Psycholog szkolny

• Jeśli jest coś, co Was niepokoi, chcecie porozmawiać, potrzebujecie wsparcia i pomocy specjalisty – zadzwońcie!
            Bezpłatne telefoniczne konsultacje:
            - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim – dyżur telefoniczny w godzinach 8.00 do 15.00; telefon 58 682 33 04, 796 000 946
            - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim – tel.58 773 20 85/86
            - Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – tel. 58 691 19 36, 511 050 745
            - MOPS Pruszcz Gdański – 58 682 27 55
            - Powiatowa Stacja Epidemiologiczna w Pruszczu Gdańskim – 58 683 54 12
            - Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień – 58 320 44 04
            - Fundacja Pomorskie Centrum Psychotraumatologii – 660 765 050 lub 721 613 787

Różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie, które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość - w końcu nie trzeba chodzić do szkoły. Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne mówią: dość! Już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne emocje. Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga od rodziców szczególnego zaopiekowania się swoimi dziećmi.
            Zachęcamy do kontaktu z nami poprzez wiadomości na Librusie w sytuacjach trudnych, ale też do dzielenia się swoimi doświadczeniami i sukcesami.

Proponujemy zapoznanie się z kilkoma radami n.t. wspierania dzieci podczas pandemii:

fbclid=IwAR0EmdGYAR0pDorzlGjmUmaV7flyfvN8CMnTAk7GsyXl6rNfJDns9vsTdiE

oraz z innymi materiałami dostępnymi na https://psychoterapia.plus/ w zakładce "porady".

Przesyłamy również listę filmów wartych uwagi:

Wystarczy skopiować powyższe linki do przeglądarki.

• Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

• Każdy z nas przeżywa teraz trudny czas – musimy odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości niż ta, którą znaliśmy do tej pory. Przygotowywanie materiałów, zdalne nauczanie, przekazywanie wiedzy przez internet i pomaganie w nauce dzieciom, to nie lada wyzwania. Nie każdy ma swobodny dostęp do komputera i internetu. Dochodzi do tego dla części z nas praca zdalna, codzienne obowiązki oraz lęk o zdrowie własne i najbliższych, niekiedy trudności finansowe, niepewność – ile to wszystko jeszcze potrwa.

Strach, niepewność, zniechęcenie, brak cierpliwości – to naturalne reakcje na aktualną sytuację, zarówno u nas, jak i u naszych dzieci. Ważne, żebyśmy w tym czasie potrafili wspierać siebie nawzajem i pozwolili sobie na chwilę oddechu. Mamy nadzieję, że mimo trudności, jest to też okazja do zacieśnienia więzi rodzinnych, wspólnej zabawy i odkrycia potencjału naszych dzieci, na które zazwyczaj po prostu brak nam czasu.

Zmuszeni do pozostania w domach więcej korzystamy z komputerów, tabletów, smartphonów – nie tylko w celu nauki. Chciałybyśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Zachęcamy do kontroli treści, na które trafiają zwłaszcza najmłodsi uczniowie oraz do edukowania dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci, a także do zgłaszania nielegalnych treści. Pomocne mogą być m.in. materiały dostępne na stronach (ponownie wskazówka – należy skopiować link i wkleić do przeglądarki internetowej):

Tych, którzy mają dostęp do Facebook’a zachęcamy również do śledzenia wartościowych stron, np. Born to Perform czy Psychozdrowie, na których dostępne są różne plakaty, artykuły i wskazówki pomocne w aktualnej sytuacji.

Przypominamy o możliwości skorzystania z pomocy pod telefonami, które wcześniej udostępniłyśmy. Ponownie zachęcamy do kontaktu z nami na Librusie.

Życzymy zdrowia, cierpliwości i siły,

Katarzyna Kordecka-Karnath – pedagog

i Natalia Plackowska - psycholog