Nasza szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu "Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni" w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polski
20 marca obchodzimy w szkole Światowy Dzień Wody.
Nasza szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu "Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni" w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polski
20 marca obchodzimy w szkole Światowy Dzień Wody.
Uczniowie uczęszczający na zajęcia dodatkowe - "Lubimy programować" i "Zajęcia kreatywne z informatyki" tak jak ich młodsi koledzy z klas II i II mieli okazję po raz pierwszy zmierzyć się z zaprogramowaniem naszych robotów. Było radosnie i zbyt krótko...mówiła jedna z uczestniczek zajęć.
28 lutego o godzinie 15.00 naszego czasu chętni uczniowie klas VII mogli uczestniczyć w międzynarodowej lekcji on-line. Live Class to wyjątkowy projekt dla nauczycieli i uczniów, w którym biorą udział szkoły z różnych krajów na całym świecie. W ramach projektu Live Class, organizowanego przez wydawnictwo Pearson we współpracy z BBC, uczniowie stają się częścią międzynarodowej klasy, w której jedynym językiem komunikacji jest język angielski. Podczas lekcji online przeprowadzonej na żywo przez nauczyciela języka angielskiego z Wielkiej Brytanii, pana Roberta Dean, uczniowie mieli unikalną okazję do wejścia w dynamiczną globalną klasę. Podczas zajęć połączyliśmy się z uczniami z takich krajów jak Meksyk, Kolumbia, Rosja, Ukraina, Chorwacja i Serbia.
W trakcie tej lekcji uczniowie poznali atrakcje turystyczne Noego Jorku i rozmawiali z uczniami z Chorwacji o tym, co waro zobaczyć w Pruszczu Gdańskim. Uczestnicy mieli możliwość użycia języka obcego w autentycznej sytuacji komunikacyjnej i uczenia się z innymi nastolatkami z całego świata. Taką lekcję można zorganizować w szkole tylko raz w roku szkolnym. Szkoda, że niewielu uczniów z niej skorzystało… może w przyszłym roku po obejrzeniu galerii i zapoznaniu się z wrażeniami uczniów, którzy zostali po swoich zajęciach lekcyjnych (Martyny, Nikoli, Franka, Liliany, Pauliny i Janka) na kolejnym takim wydarzeniu będzie Was więcej – bo warto.
Dziękujemy Pani Alicji Pietkiewicz za przygotowanie merytoryczne i Pani Renacie Ornoch za wsparcie techniczne.
Nasza szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu "Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni" w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Patronaty
• Patronat Honorowy:
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pomorski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
• Patronat Merytoryczny: Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
• Patronat Medialny: Radio Gdańsk
W ramach projektu zaplanowaliśmy następujące działania :
1) 20 marca w szkole obchodzimy światowy Dzień Wody;
2) bierzemy udział w pokazach ratownictwa wodnego zorganizowanego przez Straż Pożarną;
3) bierzemy udział w zajęciach zorganizowanych przez Policję dotyczących bezpiecznego zachowania nad wodą;
4) zaprezentujemy przedstawienie teatralne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III dotyczące ochrony środowiska i dbania o wodę;
5) zorganizujemy wyjazd dla uczniów klas VI-VII do komisariatu Policji Wodnej oraz zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych;
6) uczniowie klas VI-VII przeprowadzą lekcje w klasach młodszych na temat śladu wodnego i oszczędzania wody;
7) chętni uczniowie wezmą udział w konkursie plastycznym na temat korzystania z zasobów wodnych.
Dzisiaj po raz pierwszy młodzi pasjonaci programowania mieli okazję poznać i w bardzo krótkim czasie polubić roboty Photon.
Niebawem uczniowie, którzy jako pierwsi poznają tajniki programu Photon Edu, pod czujnym okiem nauczycielki informatyki przygotują lekcje pokazowe dla swoich klas. Nauczyciele i uczniowie będą mogli je wykorzystywać na zajęciach edukacyjnych (nie tylko na informatyce).
21 lutego 2020 r. uczniowie z kółka informatycznego "Bawimy się programowaniem" wzięli udział w konkursie organizowanym przez wolontariuszy firmy Intel. Od godz. 12.50 przez 120 minut rozwiązywali zadania przygotowane na platformie konkursowej baltie.net. Uczestnicy mieli 5 zadań do wykonania w programie Baltie3.
Po ogłoszeniu wyników zmierzą się z kolejnymi zadaniami w rejonowym etapie tego konkursu w marcu.
Oficjalne wyniki XIV edycji Konkursu Informatycznego „Bóbr” 2019 kategoria Skrzat – klasy I-III
I miejsce zajął Jakub Wojewoda z kl. III d
Gratulujemy Jakubowi wyniku!
Niestety w tym roku na stronie konkursowej pojawił się komunikat
Ze smutkiem informujemy, że z powodu niewystarczających środków na organizację uroczystego zakończenia konkursu Bóbr, które miało się odbyć 6 marca 2020 roku na UMK w Toruniu, jesteśmy zmuszeni odwołać to spotkanie z naszymi Bobrami i ich opiekunami. Mamy nadzieję powrócić do tej tradycji w roku przyszłym. Wstrzymane chwilowo dyplomy laureatów i uczniów wyróżnionych będą wkrótce dostępne na platformie konkursu.
Jeszcze raz przepraszamy i życzymy pomyślności,
Organizatorzy Konkursu Bóbr
19 lutego 2020 r. klasa VII A za namową Pana Sławomira Kochanka przygotowała niezwykłą lekcję dla klasy 2 A. Uczniowie zaproponowali swoim młodszym koleżankom i kolegom podróż w czasie. Fakty z życia Fryderyka Chopina i historia przedmiotów tego wielkiego muzyka mieszały się z fikcją, ale nikt nie miał tego za złe. Siódmoklasiści opowiadali niezwykłe historie związane z eksponatami, które zgromadzili. Zaczarowali tymi opowieściami swoich młodych słuchaczy.
Brawo Wy!
Uczniowie klas pierwszych zakończyli udział XI edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Celem programu była m in. edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole oraz wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Uczniowie w trakcie trwania programu poznali zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w Teście Bezpieczeństwa, który sprawdził wiedzę pierwszoklasistów, ale także był świetną zabawą i bardzo ciekawym doświadczeniem .
Maria Kierska
Koordynator Programu w szkole
Dzisiaj w naszej szkole był piękny dzień. Z okazji Walentynek królował kolor czerwony - barwa miłości. Samorząd Uczniowski, którym opiekuje się Pani Sylwia Chwiej (kl. IV - VII) i Pani Iwona Kłos (kl. I - III) miał dla uczniów wiele atrakcji. Była poczta walentynkowa, malowanie twarzy i Randka w ciemno, którą prowadziła klasa VII a i Pan Sławomir Kochanek. Na lodowisku natomiast odbywały się Walentynki na lodzie w klimacie europejskim (pojawiły się wyrażenia w róznych jezykach związane z miłością, przyjaźnią) - tam opiekę sprawowali Pani Agnieszka Kryszewska i Pan Michał Mikołajek.
W imieniu uczniów serdeczne podziękowania składamy Państwu Nuż(Rodzicom ucznia z kl. VII a) za wykonanie przepięknego serca i ścianki walentynkowej.
Język polski jako obcy - temat : Walentynki 13.02.2020.
13.lutego na lekcji języka polskiego jako obcego uczniowie przeczytali tekst o historii walentynek, poznali słownictwo związane z tematem, ćwiczyli gramatykę. Dodatkowym efektem pracy jest gazetka dostępna dla wszystkich uczniów na holu szkolnym i prezentacja z materiałem językowym pt. Walentynki opracowana przez nauczyciela B. Tkaczyk
9 lutego 2020 r. grupa 14 uczniów z klas VII pod opieką Pani Renaty Ornoch od godz. 12. 00 wraz z mieszkańcami Gdańska świętowala 100 rocznicę marszu polskiego wojska na północ, w kierunku odzyskanego Bałtyku. Dokładnie 100 lat temu na Dworzec Główny wjechał pociąg z gen. Józefem Hallerem, który spotkał się z gdańską Polonią i władzami nowej administracji woj. pomorskiego. Z tej okazji na 5 peronie zorganizowano festyn historyczny w którym barwnie zaprezentowali się nasi uczniowie.
3 lutego 2020 r. w ramach Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły "Jedność i różnorodność - klucz do przyszłości" przedstawiciele klas VI i VII po raz pierwszy spotkali się on - line z grupą uczniów z Portugalii. Dzięki zaangażowaniu Pani Alicji Pietkiewicz i Pana Luisa, którzy zgodzili się na organizację takich spotkań nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć swoich rówieśników, przedstawić się i chwilę porozmawiać. Wspólnie podjęli decyzję, że będą spotykać się co miesiąc i opowiadać o zrealizowanym zadaniu przydzielonym sobie w ramach działań "Miesiąc wyzwań". Pierwsze zadanie realizuje strona portugalska - mają miesiąc na nauczenie się 2 zwrotek i refrenu naszego hymnu narodowego.
Mimo tego, że w zaplanowanym czasie szkoła została pozbawiona dostępu do internetu spotkanie prowadzone za pomocą telefonu i aplikacji Skype przebiegło bez większych problemów.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i ...czekające nas zadanie do wykonania.
28 stycznia 2020 r. uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w żywej lekcji historii. Klasy IV - V "Rycerze i wojowie za czasów Piastów", klasy VI - VII "Polska sarmacka. Legenda husarii".
27 stycznia 2020 r. poczet sztandarowy i przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z władzami i mieszkańcami naszego miasta oddali hołd więźniom obozów koncentracyjnych w 75 rocznicę Marszu Śmierci.
10.01.2020 (PIĄTEK) w naszej szkole po raz czwarty odbył się finał WOŚP.
Wystartowaliśmy już od 8.00.
Tym razem zmieniliśmy formułę. Zaproponowaliśmy loterię fantową, warsztaty dla klas starszych oraz bal karnawałowy dla klas młodszych. Działała też kawiarenka z ciastami. Przez cały dzień w szkole obecni byli WOLONTARIUSZE z puszkami WOŚP.
PAMIĘTALIŚMY WSZYSCY, ŻE WARTO POMAGAĆ.
Oprócz tego odbyła się licytacja dla RODZICÓW - w czwartek (9.01.2020) na Facebook naszej szkoły https://www.facebook.com/sp3matejki/
Gratulujemy naszym Uczniom i ich cudownym Rodzicom, naszym Nauczycielom o wielkim sercu i oczywiście osobie, która umożliwiła nam organizację takiej cudownej inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Ścierzyńskiej - za ten dzień. Wszyscy byliście cudowni! Pobiliśmy ubiegłoroczny rekord!
Zebraliśmy.....12 623,95 zł!
Jesteście WIELCY!
A. Wiśniewska, A. Domeradzka - inicjatorki akcji w szkole
Uczniowie klasy Va i VIa obejrzeli spektakl 5.12.2019r. w Elblągu, a uczniowie z klasy Vc i Vd - 11,12.2019r. w Cieplewie
W dniu dzisiejszym odbył się po raz czwarty w naszej szkole 28 Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Ponocy. W tym roku to wydarzenie miało inny przebieg niz w latach poprzednich.
Zapraszamy do galerii zdjęć z dnia dzisiejszego oraz do artykułu, który pojawił się w prasie lokalnej.
Autorem zdjęć jest uczeń z kl. VII a Bartosz Nuż.
20 grudnia . w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. 17 nauczycieli wraz z 14 klasami przygotowało ciekawe widowisko, które miało na celu zapoznanie społeczności szkolnej z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich. Po Włoszech (kl. VI b i VI f - przygotowanie Pani B.Sajewicz i Pani J. Danowska), Hiszpanii (kl. V e - przygotowanie Pan M. Mikołajek), Austrii (kl. II c i VI c - przygotowanie Pani M. Pieniążek i Pani A. Różańska), Malcie (kl. III d i IV b - przygotowanie Pani E. Chamerska i Pani A. Domeradzka), Wielkiej Brytanii (kl. I d i VI e - przygotowanie Pani M. Kierska i Pani A. Wisniewska), Francji (kl. VII a - przygotowanie Pani R. Ornoch) i Grecji (kl. II a i V a - przygotowanie Pani M. Doroszuk i Pani A. Pietkiewicz) oprowadzała nas Wiedźma włoska Befana, w którą wcieliła się Pani Bogusława Sajewicz, a towarzyszył jej Pan Sławomir Kochanek Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do zrozumienia i zaakceptowania różnorodności kulturowej w Europie.
Klasa III c i II b pod opieką Pani E. Śliwińskiej i Pani B. Fuhrmann przygotowała występ - Tradycje świateczne na Kaszubach. W przygotowaniu imprezy uczestniczyły również Pani B. Tkaczyk, A. Bugaryn i E. Chrzanowska.
Wszystkim, którzy przygotowali całą uroczystość serdecznie gratulujemy!
Powered by aSc EduPage