• Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie

•

Nasza szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu  "Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni"

w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polski

Patronaty

• Patronat Honorowy:
            Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
          • Pomorski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty,
            Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
          • Patronat Merytoryczny: Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
          • Patronat Medialny: Radio Gdańsk

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie edukują o zrównoważonej gospodarce wodnej, ochronie przeciwpowodziowej, zapobieganiu skutkom suszy i bezpieczeństwie nad wodą, dlatego też celem programu Aktywni Błękitni jest rozwijanie w społeczeństwie umiejętności racjonalnego  korzystania z zasobów wodnych oraz kształtowanie poprawnych nawyków wykorzystywania wody. Efektem naszych działań będzie  wyposażenie uczniów w  podstawową  wiedzę  z  zakresu  edukacji ekologicznej oraz wyrobienie w nich potrzeby dbania o stan  środowiska i ochrony wody jako wspólnego dobra.

W ramach projektu w naszej szkole zaplanowaliśmy następujące działania :

1) 20 marca obchodzimy światowy Dzień Wody;

2) bierzemy udział w pokazach ratownictwa wodnego zorganizowanego przez Straż Pożarną;

3) bierzemy udział w zajęciach zorganizowanych przez  Policję dotyczących bezpiecznego zachowania nad wodą;

4) zaprezentujemy przedstawienie teatralne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III dotyczące ochrony środowiska i dbania o wodę;
          5) zorganizujemy wyjazd dla uczniów klas VI-VII do komisariatu Policji Wodnej oraz zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych;

6) uczniowie klas VI-VII przeprowadzą lekcje w klasach młodszych na temat śladu wodnego i oszczędzania wody;

7) chętni  uczniowie wezmą udział w konkursie plastycznym na temat korzystania z zasobów wodnych.

Przyjrzyjmy się bliżej wodzie

Członkowie koła biologicznego postanowili bliżej przyjrzeć się wodzie. Żeby zrozumieć dlaczego jest tak ważna dla wszystkich żywych organizmów i środowiska, na zajęciach kreatywnych zbadali jej właściwości. Uczniowie pracowali w grupach. Każda z nich musiała przeprowadzić doświadczenie zgodnie z instrukcją, zapisać obserwacje i wyciągnąć wnioski. Cztery grupy badały wodę jako budulec żywych organizmów - roślin. Ważyły świeże i suche liście szpinaku, obliczając w ten sposób zawartość wody, wyciskały sok z owoców i porównywały z suchą masą, spalały części roślin i badały produkty spalania. Sześć grup badało znaczenie wody jako rozpuszczalnika. Uczniowie rozpuszczali cukry, sole mineralne i witaminy. Podsumowaniem zajęć było stwierdzenie, że woda jest podstawowym budulcem żywych organizmów i jest doskonałym rozpuszczalnikiem, bierze więc udział w transporcie substancji. W planach mamy kolejne zajęcia o wodzie.

•

• Projekty plakatów informacyjnych o projekcie

• W ramach zajęć z informatyki uczniowie klas VII przygotowali projekty plakatów informacyjnych o projekcie Aktywni Błękitni organizowanego przez Wody Polskie . Prezentujemy kilka najciekawszych prac.

• Łąki kwietne

• Tworzenie łąk kwietnych to działanie ekologiczne, ponieważ ilość wody potrzebna do jej wzrostu  jest mniejsza niż dla zwykłego trawnika o podobnej powierzchni. Łąka kwietna, kiedy wyrośnie, daje większe możliwości zatrzymywania wody w powierzchniowej warstwie gleby. Łąka daje też pokarm i przestrzeń dla zwierząt

• Szkoła przyjazna wodzie

• Za działania zrealizowane  w naszej placówce w ramach projektu Aktywni Błękitni nasza szkoła została wyróżniona certyfikatem Szkoły przyjaznej wodzie przyznanym przez GW Wody Polskie.

Działania, które umożliwiły szkole otrzymanie tego tytułu dotyczyły propagowania wśród dzieci zagadnień związanych z ochroną zasobów wodnych i promocją postaw proekologicznych.