• A Breath for Nature

• Klęski żywiołowe, takie jak pożary i powodzie w Europie latem 2021 r. uważane są za konsekwencje zmian klimatycznych. Międzynarodowy projekt na platformie eTwinning A Breath for Nature – Oddech dla Natury został przygotowany z myślą o tym, co możemy zrobić, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne i zmniejszyć ich występowanie. Celem projektu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży tematyki dotyczącej ekologii i ochrony środowiska naturalnego Ziemi. Biorąc udział w zadaniach projektowych uczniowie uświadomią sobie wpływ człowieka na stan środowiska, co wpłynie na ich postawę wobec otaczającego ich świata. Uczestnicy projektu będą bardziej świadomie i odpowiedzialne korzystać z zasobów natury i promować proekologiczne zachowania w swoim otoczeniu. Problematyka zanieczyszczenia środowiska jest cały czas aktualna, ponieważ wiedza ludzi nie zawsze idzie w parze z ich działaniami.

Mapa projektu:

Cele projektu:

- zwrócenie uwagi na zużycie energii w celu złagodzenia zmian klimatycznych (temat Czysta energia i klimat),

- prowadzenie kampanii zbiórki odpadów takich jak plastik i papier poprzez skupienie się na odpadach powodujących zanieczyszczenie środowiska,

- zwrócenie uwagi na nadmierne zakupy i zużycie wody,

-ograniczenie marnotrawstwa żywności i produkcja kompostu,

-wykorzystanie Ecosi do badań internetowych,

- rozwijanie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów związanych z ekologią (np. zakładanie ogrodów wertykalnych w szkołach),

-poprawa umiejętności posługiwania się językiem angielskim i ICT.

Uczestnikami projektu w naszej szkole są uczniowie biorący udział w zajęciach koła biologicznego pod opieką pani Bogusławy Sajewicz.

Pierwszym zadaniem było zaprojektowanie logo projektu i przugotowanie gazetki szkolnej promującej tematykę projektu.

Projekty logo z  różnych krajów można obejrzeć klikając w link:

Logo projektu

Obecnie uczniowie przyglądają się sytuacji zwierząt zagrożonych wyginięciem z powodu zatrucia i zniszczenia środowiska naturalnego tych zwierząt. Uczniowie wczuwają się w sytuacje tych zwierząt i w ich imieniu mówią do ludzi o swoich uczuciach.

Kolejnym zadaniem jest przyjrzenie się ekstremalnym warunkom pogodowym na świecie i zastanowienie się nad tym jak przygotować się do takiej sytuacji, co trzeba przygotować i jak się zachować w przypadku huraganu, pożaru, powodzi lub trzęsienia ziemi. Organizowane są spotkania online w międzynarodowych zespołach, podczas których uczniowie omawiają katastrofy naturalne występujące w ich krajach.

Nasza szkoła uczestniczyła w spotkaniu z Hiszpanią i Turcją na temat trzęsienia ziemi.

22 kwietnia obchodziliśmy światowy Dzień Ziemi. Tego dnia uczniowie klas I-VIII przygotowali plakaty promujące działania na rzecz ochrony środowiska, a także zorganizowali happening nawołujący od oszczędzania wody. Uczniowie 4 i 5 wzięli udział w apelu, podczas którego uczyli się jak dbać o naszą planetę i zatańczyli taniec Ziemi. Odbyły się również prelekcje zrealizowane przez uczniów klasy 7a na temat śladu wodnego i śladu węglowego człowieka oraz zasady 3R  dla środowiska - Reduce, Reuse, Recycle (redukuj, używaj ponownie, utylizuj). Uczniowie również rozwiązywali quiz wiedzy na temat ochrony środowiska. Następnie grupa uczniów z projektu Breath for Nature zrealizowała swój plan na ogród wertykalny przy szkole. Uczniowie wykorzystali zasadę upcyklingu i z plastikowych butelek zrobili donice na kwiaty.

W ramach projektu uczniowie z koła biologicznego pod opieką pani Bogusławy Sajewicz zrealizowali eksperymenty badające zanieczyszczenie środowiska w mieście i jego skutki oraz odkrywali zasadę powstawania efektu cieplarnianego.

Eksperyment - badanie zanieczyszczenia powietrza

Eksperyment -powstawanie efektu cieplarnianego

Nasza szkoła należy do 524 szkół w Polsce objętych Edukacyjną Siecią Antysmogową. Dzięki czujnikom zawartości pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu możemy na bieżąco śledzić stan powietrza w naszej miejscowości. Jak widać jest bardzo dobry!

Uczniowie z koła biologicznego brali również udział w I Miejskim Konkursie Ekologicznym. Szkołę reprezentowało 8 uczniów. W części z wiedzy brało udział 3 uczniów, w części literackiej 2 dziewczynki i 3 uczniów z klas 8 prezentowało pracę projektową.

Kolejnym działaniem projektowym było wspólne przygotowanie ulotek nawołujących do tego, aby nie marnować jedzenia.

Nasze działania w projekcie Breath for Nature zostały uznane przez Krajowe Biuro eTwinning i nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę. Gratulujemy wszystkim osobom, które z zaangażowaniem uczestniczyły w tym projekcie.